Başkanın Mesajı

baskan126 yıllık tarihi ile sadece kentimizin değil ülkemizin de en köklü ve en güçlü kuruluşlarından birisi olan İzmir Ticaret Odası, üç asıra yayılan bu tarihi boyunca her zaman ilkleri gerçekleştiren, takip eden değil takip edilen bir kuruluş olmuştur.
Üyelerimizin, İzmir’in ve ülkemizin ekonomik gelişimi için yaptığımız çalışmaların yanısıra yine üyelerimize ve kentimize karşı eğitimden sağlığa, spordan kültüre kadar hayatın her alanında sorumluluğumuz olduğu bilinciyle yine bir ilke imza atarak 1988 yılında İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nı kurduk.
Türkiye’de odalar camiasında bir ilk olan Vakfımız, üyelerimizin ve İzmirli hayırseverlerin de desteği ile eğitim ve sağlık alanlarında çok önemli çalışmalar yaptı.

İTO Vakfı Endüstri Meslek Lisesi ve ardından İTO Vakfı Süleyman Taştekin Eşrefpaşa Semt Polikliniği gibi projeler, büyük hedeflerimizin ilk adımlarını oluşturdular.

2001 yılında ise vakfımız İzmir’e en büyük eserini kazandırdı, İzmir ve Ege Bölgesi’nin ilk vakıf üniversitesi olan İzmir Ekonomi Üniversitesi’ni kurduk. 295 öğrenciyle eğitime başlayan Üniversitemiz bugün 6 bin 500 öğrencisi, binlerce mezunu ile en büyük gurur kaynağımızdır. Büyük Atatürk’ün İzmir İktisat Kongresi’nde işadamlarına verdiği “Ekonomi eğitimi veren eğitim kurumları kurun” talimatını yine İzmir’de yerine getirmek gururumuzu daha da arttırmaktadır.

Vakfımız, son yıllarda İzmir’de gerçekleştirilen en büyük sosyal sorumluluk projesi olan “İzmirim Kredi Kartı”nı da Türk Ekonomi Bankası ile gerçekleştirmiştir. Bu kartı kullanan İzmirlilerin sağladığı kaynak ile 100 bin İzmirli ilköğretim öğrencisine göz taraması yaptık, 10 bini aşkın İzmir’de hiç deniz görmemiş çocuğumuzu denizle tanıştırdık, İzmirli spor kulüplerimize çok büyük kaynak sağladık.

Bu çok büyük projelerimizin yanısıra binlerce İzmirli hemşerimize meslek edindiren eğitimlerimiz ve pek çok yardım faaliyetimiz gibi birbirini izleyen projelerimizin sonucunda “En İyi Vakıf Ödülü” ve “Atatürk Onur Ödülü” gibi anlamlı ödüllere layık bulunmanın gururunu yaşadık. Ama hiçbir ödülün mutluluğu üniversitemizden mezun olan bir gencin elde ettiği başarıdan, sağlık taramamız sonucunda gözlerindeki rahatsızlığı tespit ettirerek tedavi ettirdiğimiz bir çocuğumuzun gözündeki ışığı gördüğümüzdeki mutluluktan daha büyük değil bizim için…

Bu kentten kazandığımızı yine İzmirliler ile paylaşmak, İzmirli hemşerilerimizin eğitim ve sağlık alanındaki yaşam kalitesini yükseltmek, onları mutlu etmeyi hedef olarak belirleyen Vakfımız bu hedef doğrultusunda yeni projeleriyle yine İzmir için çalışmaya devam edecektir.

Ekrem DEMİRTAŞ
İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve
İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı